W dniach od 21 do 23 września 2017 r. grupa 14 uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Kard. Ignacego Jeża w Tymieniu i Szkoły Podstawowej w Dobrzycy po raz kolejny przybyła do Britz na zaproszenie swoich kolegów ze Szkoły Podstawowej im. Maxa Kienitza w Britz. Szkoły, tak jak każdego roku, wsparli Polsko-Niemiecka WspółpracaMłodzieży za pośrednictwem Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Pomerania oraz  Wójt Gminy Będzino Henryk Broda. Tegoroczne spotkanie przebiegało pod hasłem „PODRÓŻ DO ŚREDNIOWIECZA”.

Za każdym razem jednym z punktów programu jest wizyta w szkole i obserwacja zajęć lekcyjnych. Stwarza to uczniom i nauczycielom możliwość porównania szkoły polskiej ze szkołą niemiecką. W pierwszym dniu wizyty wszyscy uczniowie wzięli udział w lekcji historii, na której poznali dzieje klasztoru Cystersów w Chorin oraz zwyczaje mnichów. Odbyły się również warsztaty muzyczne, podczas których sami skonstruowali swoje instrumenty muzyczne, wykonane z naturalnych surowców (m.in. bambusa).

Kolejnym punktem wymiany była wycieczka do Chorin.  Główna atrakcja wyjazdu to zwiedzanie klasztoru oraz poznanie warunków życia ówczesnych ludzi. Podczas tego spotkania uczniowie mieli okazję zadać wiele pytań dotyczących historii całej okolicy. Ciekawość wzbudziły także warsztaty ceramiczne oraz ścieżka przyrodnicza. W ostatnim dniu wymiany odbyły się warsztaty filcowania, podczas których młodzież wykonała samodzielnie niepowtarzalne ozdoby. Popołudnia uczniowie naszej szkoły spędzali w domach swoich niemieckich partnerów. Stwarza to dobrą okazję do bliższego poznania oraz zawierania przyjaźni.

Organizowane przez naszą szkołę spotkania polsko-niemieckie przynoszą szereg pozytywnych efektów w pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej. Projekt ten ubogaca uczniów i nauczycieli, rodziców oraz społeczność lokalną. Wszyscy z tęsknotą
i niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie z przyjaciółmi z Niemiec, które odbędzie się w maju 2019 r. w Polsce.

Autorzy: Mariola Drogosz, Marta Kasprzyk